ترس دولت از افزايش تسهيلات مسکن و بار تورمي آن

وزير اسبق مسکن مي‌گويد: اگر الان وزير بودم حتما تسهيلات مسکن را تا 80 درصد قيمت ملک افزايش مي‌دادم. امروز هم اعتقاد دارم اين اتفاق بايد بيفتد. مسئولان مي‌ترسند اين را تصويب کنند.


يکي از اقداماتي كه دولت يازدهم در بخش مسكن انجام داد تصويب اعطاي تسهيلات 50 ميليون توماني ساخت مسكن است؛ تسهيلاتي كه قرار بود در كنار افزايش سقف تسهيلات خريد مسكن، رونق را به اين بخش باز گرداند اما آمارها امروز خبر از رونق ندارد و همچنان در بخش ساخت و ساز با افت قابل ملاحظه مواجه هستيم.


برخي معتقدند براي اثربخشي تصميمات در بخش مسكن بايد منتظر گذر زمان بود و برخي زمان را هم چاره حل مشكل نمي‌دانند. 


در تحليل چرايي ادامه ركود علي عبدالعلي‌زاده وزير اسبق مسکن در گفتگو با تابناك اقتصادي گفت: تصميمات اتخاذ شده، تفاوت معناداري ايجاد نمي‌كند.

وي اظهار كرد: امروز 50 ميليون تومان خيلي تفاوت معناداري ايجاد نمي‌کند، چراكه هزينه ساخت متر مربع ساخت منهاي هزينه پروانه و زمين در يک ساختمان هفت يا هشت طبقه يک ميليون و 500 هزار تومان است، بنابراين يک خانه 50 متري دستکم 750 ميليون تومان هزينه ساخت خواهد داشت و 50 ميليون تومان تنها شش درصد از هزينه‌ها را پوشش خواهد داد.


عبدالعلي‌زاده تاكيد كرد: اگر وزير مسکن بودم حتما تسهيلات مسکن را تا 80 درصد قيمت ملک افزايش مي‌دادم. امروز هم اعتقاد دارم اين اتفاق بايد بيفتد. مسئولان مي‌ترسند اين را تصويب کنند. من روزي که وزير شده بودم، وام مسکن سه ميليون تومان بود اما روزي که از وزارتخانه مي‌رفتم، وام مسکن به 20 ميليون تومان رسيده بود. سپرده‌هاي بانک مسکن از تسهيلات بيشتر هم شده بود. آنقدر اضافه داشت که در بورس سهام مي‌خريد.


وي از ديگر اقدامات لازم الاجرا براي مسكن گفت: در بخش مسکن، شهرسازي به سبک جديد را بايد در دستور کار قرار داد، يعني طرح توسعه‌اي شهرهايي که توجيه اقتصادي داشته باشند، قابل زندگي کردن باشند و مديريت خوب شهري داشته باشند. مديريت خوب به مفهوم حضور مردم در اداره شهر و توسعه پايدار شهرهاست که مقدمه آن داشتن درآمد پايدار براي شهرها خواهد بود.


عبدالعلي زاده ادامه داد: تقريبا حدود 12 سال از وزارتم مي‌گذرد و در اين مدت نيز در بخش مديريت شهري، تحقيق و پژوهش داشتم، اکنون به اين نتيجه رسيده‌ام که تشخيص‌هاي آن روز ما صحيح بوده است. ما بايد به سمت انبوه‌سازي، راه‌اندازي دولوپرها و ساخت در ارتفاع مخصوصا در کلان‌شهرها برويم تا با اين کار مانع توسعه بي‌رويه شهرها شويم.


وزارت با استانداري بسيار متفاوت است


وي در خصوص عدم توفيق در بخش مسكن دوره وزارتش همانند آنچه در دوران استانداري آذربايجان موفق به كسب آن شده بود، توضيح داد: وزارت با استانداري بسيار متفاوت است. مقام معظم رهبري سه بار به من فرمودند که استانداري پايلوت رياست‌جمهوري است. وزارت ولي به گونه ديگري است. هم پهنه سرزميني گسترده‌تر است و هم محدود به يک بخش مي‌شود و مانند استانداري عام و جامع نيست. در استانداري تمام بخش‌ها مثل کشاورزي، مسکن، صنعت، بهداشت و درمان و ... را زير نظر داريد و براي کل سياست‌گذاري مي‌کنيد و وقتي اين‌ها هماهنگ با هم کار مي‌کنند؛ در نظمي پيوسته کار پيش مي‌رود. اما در وزارت شما محدود به يک بخش هستيد که بدون هماهنگي با ساير بخش‌ها نمي‌توانيد کار کنيد. وزير مسکني خواهيد بود که در شوراي پول و اعتبار اجازه حضور نداريد، چون معتقدند شما مصرف کننده‌ايد. آنجا غيرمصرفي‌ها براي کشور تصميم مي‌گيرند.