توصيه هاي سال 94 براي خريداران ملک و مسکن چيست؟

متأسفانه انتظار اکثريت بر اين است که دامنه رکود سال 93 تا حدودي در سال 94 نيز ادامه دار باشد، هر چند که شواهد اين امر را صد در صد تأييد نمي کند اما ذهنيت کلي متقاضيان بازار مسکن بر اين عقيده است.


 در شرايطي که پيش‌بيني مي‌شد بازار مسکن حداقل در سه ماهه پاياني سال 93، با رونق قابل توجهي مواجه شده و معاملات مسکن به صورت نسبي رنگ و بوي رونق به خود بگيرد، اما عملا انتظار کارشناسان و فعالان اين بازار محقق نشد و هم اکنون دامنه رکود به سال 94 نيز کشيده شده است. اين در حالي است که هر چند معاملات مسکن در نيمه دوم سال قبل هر ماه نسبت به ماه هاي قبل با افزايش حجم مواجه شد اما اين افزايش حجم معاملات نتوانست انتظار کارشناسان و فعالان بازار مسکن را از رونق پيش‌بيني شده برآورده سازد.


بنابراين، آغاز فعاليت در بازار مسکن حداقل طي چند هفته آينده، به گونه‌اي خواهد بود که هيچ تغييري نسبت به سال قبل در اين بازه زماني اتفاق نخواهد افتاد و افزايش احتمالي قيمت طي هفته‌هاي آتي متوجه بازار نخواهد شد. به اين ترتيب، کارشناسان به متقاضيان خريد در بازار مسکن توصيه مي‌کنند به هيچ وجه تحت تاثير برخي گمانه‌زني‌‌ها درباره افزايش قيمت در سال جديد، دچار دستپاچگي و عجله نشوند و با خيال راحت نسبت به انتخاب و خريد آپارتمان مورد نظر خود اقدام کنند.


توصيه‌هاي کارشناسي براي خريد مسکن در ابتداي سال حاکي است: خريداران به هيچ وجه با هجوم به بازار مسکن اين بازار را دچار تشنج نکنند و اطمينان داشته باشند که حداقل طي هفته‌هاي آتي تغيير محسوسي در قيمت‌ها و عرضه آپارتمان‌هاي فروشي، اتفاق نخواهد افتاد. اين در حالي است که هر چند ممکن است برخي، تحت تاثير شرايط جديد ايران در عرصه بين‌المللي پيش‌بيني افزايش قيمت مسکن را مطرح کنند، اما نظر کارشناسان بازار مسکن اين است که تاثير برخي اتفاقات بين‌المللي با سرعت متوجه بازار مسکن نخواهد شد و اگر قرار باشد تحت تاثير اين تغييرات بازار مسکن نيز دستخوش تغيير و تحول شود، حداقل طي هفته‌هاي پيش رو اين اتفاق صورت عيني نخواهد گرفت. به اين ترتيب متقاضيان خريد در بازار مسکن در ابتداي سال 94 از فرصت کافي براي گشت‌زني در بازار و انتخاب آپارتمان مناسب براي خود برخوردارند و نيازي به عجله و ايجاد تشنج در بازار معاملات تحت تاثير برخي احتمالات و پيش‌بيني‌هاي غيرواقعي ندارند.