در شرايط کنوني بازار مسکن، ملک را بخريم يا پيش خريد کنيم؟

رکود کنوني بازار مسکن را کارشناسان ملک به" رکود تورمي" تعبير مي کنند، يعني به دليل بالا رفتن بيش از حد قيمت مسکن و تورم بالاي آن ناخواسته حجم معاملات مسکن به صورت چشم گيري کم شده است.

کارشناسان ملک و مسکن نوع ديگري از رکود را "رکود انتظاري" براي بازار خريد و فروش مسکن متصور مي شوند بدين معني که افراد در اين مرحله منتظر جرقه هاي رونق هم در اقتصاد و هم در بازار مسکن مي مانند تا پس از ديدن نشانه هاي پول هاي خود را براي سرمايه گذاري به اين بازار بياورند.

از آنجا که اين حالت براي هر دو گروه تأثيرگذار بر بازار ملک يعني خريداران و فروشندگان مسکن صادق است به همين دليل باعث ايجاد رکودي سنگين بويژه در مناطقي که حجم ريالي مبادلات مسکن بسيار بالا است براي مدت زمان طولاني شده است.

خريداران مسکن دنبال رويت آرامش در بازارهاي طلا و سکه مي گردند تا بتوانند با خيال راحت سرمايه هاي خرد خود را از اين دو بازار بيرون کشيده و در بازار مسکن سرمايه گذاري کنند، فروشندگان نيز با شنيدن صحبت هاي مختلف درباره احتمال افزايش قيمت مسکن به دنبال سود حداکثري خود از اين بازار مي باشند به همين دليل صبر مي کنند تا روزهاي خوب بازار مسکن از راه برسد.

البته اين به آن معني نيست که اهميت گراني مسکن براي متقاضيان کمتر از انتظار آنها براي تغيير شرايط بازار ملک است، بلکه به معني بيشتر شدن درجه اثرگذاري قيمت ساير کالاهاي رقيب بازار ملک است که در حال حاضر توجه ساير سرمايه گذاران و علاقه مندان بازار ملک را به خود جلب کرده است.

حال سوال اين است که در شرايط کنونيف خريد واحدهاي آماده بصرفه است يا پيش خريد ملک؟

در جواب بايد گفت براي آندسته از متقاضيان ملک که قصد آنها از خريد ملک سکونت در آن است در حال حاضر شرايط خوبي بوجود آمده است تا بتوانند با کمي تلاش ملک دلخواه خود را از فروشنده واقعي به قيمت مناسب خريداري نمايند.

براي آندسته از متقاضيان ملک که قصد آنها از خريد ملک سرمايه گذاري مي باشد نيز گزينه ديگري وجود دارد و آن پيش خريد واحدهاي در حال ساخت با سررسيد تحويل بيش از يک سال است زيرا تجربه نشان داده است که رکود در بازار ملک نمي تواند بيش از دو سال ماندگاري داشته باشد، به همين دليل سرمايه گذاري در پيش خريد واحدهاي مناسب مي تواند در مدت زمان بيش از يک سال براي خريداران خود سودآور باشد.