پيش بيني بازار مسکن در سال‌هاي 93 و 94 چيست؟

پيش بيني بازار مسکن در سال‌هاي 93 و 94


معاون وزير راه و شهرسازي با پيش بيني بازار مسکن در امسال و سال آينده، گفت: اگر کسي نياز به مسکن دارد، الان فرصت مناسبي براي خريد مسکن است.


حامد مظاهريان در گفتگو با مهر در پاسخ به اين پرسش که باتوجه به اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها احتمال دارد که در سال آينده جهش قيمتي در بازار داشته باشيم، گفت: ما همچنان ثبات خوبي را در ساخت و ساز مي‌بينيم آماري که لحظه به لحظه از سامانه ثبت املاک در وزارت راه و شهرسازي رصد مي‌شود به ما اطمينان مي‌دهد که ميزان صدور پروانه ساخت مسکن در حد قابل قبولي در جريان است.


وي افزود: برنامه دولت براي کاهش تورم در سال جاري به حدود 20 تا 25 درصد در کنار ثبات نسبي نرخ ارز همه و همه تاييد مي‌کند که انتظار جهش قيمت مسکن فراتر از نرخ تورم ساليانه انتظاري واقع بينانه نيست. دو عاملي که در کوتاه مدت مي‌‌تواند به جهش قيمت‌ها منجر شود اول تلاطم در سياست خارجي و دوم سياست‌هاي نامناسب پولي خواهند بود که اين دو عامل واقع نشود.


معاون وزير راه و شهرسازي در خصوص اينکه آيا اکنون فرصت مناسبي براي خريد مسکن است، گفت: قيمت مسکن در حال حاضر قابل قبول و واقعي است؛ اگر کسي نياز به مسکن دارد الان زماَن مناسبي براي خريد است.


مظاهريان درخصوص اينکه برخي مي‌گويند که بازار ارز نوسان دارد و ممکن است با گراني بيشتر ارز هم روبرو باشيم، بيان کرد: به کمک سياست خارجي فعال دولت يازدهم، ميزان فروش نفت افزايش يافته و بخشي از دارايي‌هاي ايران در کشورهاي ديگر آزاد شده است. در نتيجه وضعيت ارزي دولت بهبود يافته و ارز با سهولت بيشتري در بازار تزريق مي شود و دست دولت در کنترل نوسانات پولي بازتر از گذشته است.


وي تصريح کرد: در بودجه نيز دولت ثبات بازار ارز را پيش بيني کرده و امکان تک نرخي شدن ارز در حال بررسي است. با کنار هم گذاشتن همه اين فاکتورها ايجاد شوک قيمتي در بازار مسکن را دور مي دانم.


مظاهريان با تاکيد بر اينکه معتقدم شرايط کنوني بازار ارز عامل رواني دارد، گفت: پس از آنکه بازار بورس دچار مشکل شد سرمايه‌ها به سمت داراريي‌هاي نقدتر مانند سکه و ارز سوق پيدا کرد و سياست بانک مرکزي در کاهش نرخ سود بانک‌ها نيز به اين حرکت سرمايه دامن زد. با ايجاد ثبات در سياست‌هاي پولي بانک مرکزي مي‌توان انتظار ثبات در بازار سرمايه، طلا و ارز را شاهد بود.


معاون وزير راه و شهرسازي در پاسخ به اينکه آيا يکساله شدن سپرده‌هاي بانکي مي‌تواند سرمايه‌ها را به سمت بازار مسکن سوق دهد و موجب گراني مسکن شود، گفت: بنظر مي‌رسد هدف بانک مرکزي از اجراي اين سياست پولي هدايت بخشي از اندوخته‌ها به سمت بازار سرمايه بود.  البته کار دولت هم در اين باره سخت است به اين دليل که هم بايد تورم را مهار کند و هم بايد رکود را کاهش دهد.


مظاهريان تصريح کرد: اگر بخشي از اندوخته‌ها وارد بازار مسکن شده و به ساخت و ساز و توليد مسکن بيانجامد در نهايت به نفع اقتصاد کشور و مردم است. چرا که سريع ترين راهکار برون رفت از رکود فعلي تقويت بازار ساخت و ساز مسکن است. از آنجاييکه بيش از 12 تا 15 درصد از نيروي کار کشور مستقيما در ساخت مسکن فعاليت مي‌کنند و حدود 20 تا 25 درصد از کل سرمايه گذاري در کشور در اين بخش انجام مي‌شود. پس هرگونه رونقي در اين بازار به نفع اقتصاد کشور است.