انتشار کتاب استراتژي سرمايه گذاري در بازار مسکن ايران

انتشار کتاب استراتژي سرمايه گذاري در بازار مسکن ايران
 کتاب "استراتژي سرمايه گذاري در بازار مسکن ايران با تمرکز بر چشم انداز 1393-1394" نوشته آقاي هادي کوزه چي، توسط انتشارات دنياي اقتصاد، انتشار يافته است. مسکن در همه اقتصادها از اهميت بالايي برخوردار است و مورد توجه است، ولي ميزان نقش و حساسيت آن در اقتصاد ايران در سال¬هاي اخير بسيار بالاتر بوده است. تحليل بازار مسکن نيز مي تواند براي گروه هاي مختلف و با اهداف مختلفي صورت گيرد. مخاطب اصلي اين کتاب، گروه¬¬هاي سرمايه گذار (در سمت عرضه و تقاضا و به تبع آن ساير گروه هاي ذينفع) و مالکان و مستاجران در بازار مسکن است و به دنبال پاسخگويي به سوالات کاربردي مختلفي است که اين گروه ها عموماً در ذهن دارند. در کتاب تلاش شده است به صورت علمي تحليل بازار مسکن ايران نيز ارائه گردد تا قدرت تحليل اقتصادي و سرمايه گذاري خواننده کتاب افزايش يابد.
در اين راستا، تفاوت¬هاي ساختاري بازار مسکن کشور با ساير بازارهاي مالي کشور و سيکل هاي خريد و فروش و ساخت و ساز مسکن مورد بررسي قرار مي گيرد. سپس دلايل شکل گيري سيکل ها، دلايل جهش هاي 4گانه قيمت مسکن در 20 سال گذشته و دلايل 20گانه شکل گيري رکودها و 10 نکته طلايي آموزنده از آنها و آخرين وضعيت فعلي، دسته بندي خريداران به 4 گروه و رفتارشناسي آنها در کنار عکس العمل سازندگان، به صورت علمي و کاربردي تشريح مي شود. با ارائه آمار متنوعي از ميزان ساخت و ساز، جوازها، معاملات، سرمايه گذاري، وام مسکن، مسکن مهر و مانند آن، ديد روشني از آخرين تحولات مسکن در اختيار مخاطبان قرار مي گيرد. سپس پارامترهاي تاثيرگذار اقتصاد کلان بر روي بخش مسکن شناسايي شده و آخرين وضعيت آنها ارائه مي گردد. در نهايت بازار اجاره و رابطه آن با بازار خريد و فروش، مورد تحليل قرار مي گيرد.
هدف کتاب افزايش مهارت و بازدهي سرمايه گذاري در بازار مسکن در دوران رکود و رونق براي مالکان، خريداران و سازندگان است که در اين راستا 20 استراتژي عمومي سرمايه گذاري در مسکن ايران براي اولين بار در اين کتاب ارائه شده است. در بخش هايي از کتاب بازدهي بسيار متفاوت گزينه هاي مختلف سرمايه گذاري در مسکن (زمين، آپارتمان، ساخت و ساز، مشارکت، خريد، پيش خريد، دريافت وام و ...) نيز محاسبه مي شود. آشنايي با تحولات بزرگ پيش روي بازار مسکن کشور در دهه 90 و تفاوت آن با دو دهه گذشته، هدف ديگر کتاب مي باشد که مطالعه آن به تمامي افراد توصيه مي شود. در نگارش کتاب تلاش شده است از اصطلاحات فني اقتصادي و مالي کمتر استفاده شود و با زباني ساده با مخاطب تعامل صورت گيرد.