توصيه هايي به مردم براي خريد ملک و مسکن!


قيمت ها هر ماه کمتر مي شود اقتصاد > مسکن - سرانجام مشاوران املاک هم حاضر به پذيرش رکود حاکم بربازار شدند. فريده عنايتي: 10 هزار مشاوراملاک فعال در تهران و 115 هزار مشاور املاک فعال در سراسر کشور در کنار يک ميليون و 500 هزار نفري که در صنعت ساختمان کشور فعاليت مي کنند، طي هفته هاي گذشته تلاشي گسترده را براي تشويق مردم به خريد خانه آغاز کرده بودند ولي با اين حال به تازگي رئيس اتحاديه مشاوران املاک اعلام کرده بازار حداقل تا پايان سال و حتي بهار سال آينده در رکود باقي خواهد ماند.

او درحالي چنين اظهانظري را بيان داشته که پيش از اين مشاوران املاک سعي مي کردند به انتشار اطلاعات سامانه ثبت معاملات املاک مردم را تشويق به خريد خانه کنند. در حال حاضر گزارش هاي که از وضعيت بازار مسکن ارائه مي شود، نشان مي دهد ميزان معاملات در مهر ماه و آبان ماه با افت قابل توجهي همراه شده است. ده مشاور املاک نيز در پاسخ به خبرآنلاين اعلام کرده اند که آگهي هاي آنها در روزنامه همشهري به طور متوسط بين 10 تا 15 زنگ تلفن روزانه را به همراه دارد.

درحالي که در دوران رونق بازار به طور متوسط براي آگهي هاي مطلوب بيش از 150 تماس تلفني برقرار مي شد. برهمين مبنا پيش بيني کارشناسان بازار مانند بيت الله ستاريان نشان مي دهد که حتي با وجود توافقات هسته اي نيز بازار به سمت رونق نمي رود.

به گفته او در صورت رفع تحريم ها، دست دولت براي سرمايه گذاري در بخش مسکن باز مي شود و از سوي ديگر درآمدهاي سرانه مردم نيز افزايش مي يابد. اين اتفاقات در نهايت منجر به رشد معاملات مسکن مي شود. در همين حال سعيد ليلاز نيز اعتقاد دارد، وضعيت بازار مسکن به شدت وابسته به قدرت خريد مردم شده است. گفته هاي مسوولان دولتي نيز تاييد مي کند که طي ماه هاي آينده احتمال قطعي افزايش ميزان وام مسکن وجود ندارد.

از سوي ديگر بررسي روند قيمت گذاري اوراق حق تقدم خريد وام مسکن هم تاييد مي کند که ميزان تقاضاي موثر در بازار به شدت کاهش يافته است. در همين حال برآوردهاي رسمي نيز تاييد مي کند قيمت مسکن در مهر ماه در قياس شهريور ماه 2 درصد کاهش يافته است.

برخي فعالان بازار روايت مي کنند طي دهه اول و دوم ماه محرم عملا بازار مسکن با رکود قطعي مواجه بوده است. برهمين اساس تحليل هاي فعالان بازار نشان مي دهد که طي روزهاي باقي مانده از آبان ماه قيمت مسکن مي تواند به ميزان 5 درصد ديگر نيز کاهش يابد. حسام عقبايي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران مي گويد: «قرار گرفتن در انتهاي دوره رکود و افزايش نسبي معاملات از يک‌سو و همچنين کاهش قيمت مسکن از سوي ديگر، بهترين شرايط معامله براي متقاضيان مصرفي را به وجود آورده است.

از اين بابت که فايل فروش در بازار رو به افزايش و قيمت‌ها مناسب شده است.» همين طور براساس صحبت هاي بهروز ملکي، تحليلگر بازار مسکن، بنا بر آمار علي رغم افزايش خريد و فروش در بازار نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاهد تحرک قيمتي در بازار نبوديم. او همين طور گفت: «فکر نمي کنم که در آينده با کمبود مسکن در حد يک معضل مواجه شويم. هرچند اين را تاييد مي کنم که بازار طي دو دهه گذشته با دوره هاي رونق و رکودي مواجه بوده است اما کاهش صدور پروانه هاي ساختماني غير طبيعي نيست. زيرا با افزايش شديد صدور پروانه در سال هاي 91 و 92 انتظار آن مي رفت که در سال 93 اين تعداد با کاهش همراه باشد.

پس به نظر من اين روند غير طبيعي نبوده و نبايد نگران حجم عرضه و تقاضا در آينده باشيم.» البته از طرف ديگر گفته مي شود که با توجه به تغييرات به وجود آمده در حجم معاملات و همچنين تغيير شرايط اقتصادي نسبت به گذشته، بازار مسکن در مسير تثبيت قيمت قرار گرفته است. اما با اين حال، 13 هزار و 403 قرارداد خريد و فروش در مهرماه 93 در تهران به ثبت رسيده است که اين تعداد در مدت مشابه سال گذشته 9 هزار و 248 قرارداد بوده است.

 اما اين حجم معامله هم گويا کارساز نيست و بازار به حدي در رکود بوده که بخشي از مشاوران املاک که مستاجر هم بوده اند و درآمدي براي پرداخت اجاره بها نداشتند، به دليل رکود در بازار مسکن از ادامه فعاليت در اين صنف انصراف داده اند. همچنين آمار منتشر شده وزارت مسکن نشان مي دهد که ميزان صدور پروانه ساختماني در سال جاري نسبت به مدت مشابه با کاهشي فروان مواجه شده است. آمار ميزان ساخت و ساز در 5 ماهه ابتدايي سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته هم 51 درصد کاهش يافته است. همين کاهش ساخت و ساز به عقيده عده اي، عامل رشد قيمت ها در سال آينده خواهد بود. برهمين اساس در حال حاضر وضعيت بازار در رکود قطعي قرار دارد.

توصيه هاي فعالان بازار نشان مي دهد که مردم براي خريد خانه مي توانند بدون عجله اقدام کنند. البته اظهارنظر افرادي مانند بيت الله ستاريان مشخص مي کند، اساسا نقدينگي در اختيار خانوارهاي ايراني براي خريد خانه وجود ندارد.