53 توصيه مهم براي خريد ملک و آپارتمان چيست؟

هنگام خريد خانه، ملک يا ساختمان نکات بسيار مهمي وجود دارد که برخي از آن ها را به صورت خلاصه و اشاره وار برشمرده ايم، اين موارد را در مواقع خريد ناديده نگيريد.هنگام خريد خانه، ملک يا ساختمان نکات بسيار مهمي وجود دارد که برخي از آن ها را به صورت خلاصه و اشاره وار برشمرده ايم، اين موارد را در مواقع خريد ناديده نگيريد.

1 به هزينه هايي که ممکن است هنگام خريد وجود داشته باشد توجه داشته باشيد مانند هزينه سند، دفتر ثبت اسناد، پايان کار، ماليات و کميسيون املاک.

2 ماده ها و تبصره هاي متن قرارداد و مبايعه نامه خريد را دقيق بخوانيد.

3 توجه به پايداري و مقاومت سازه ساختمان در برابر حوادث طبيعي و... داشته باشيد.

4 قبل از اينکه براي بازديد ملک يا آپارتماني برويد به تعداد واحدهاي کل ساختمان توجه کنيد. اگر ميخواهيد از مشکلات مديريت ساختمان دور بمانيد، تعداد مطلوب 10 تا 20 واحد است. کمتر از اين تعداد مديريت ساختمان را سخت کرده و تعداد بيشتر باعث شلوغي طبقات و راهرو ها خواهد شد.

5 به تعداد واحد ها در هر طبقه نيز توجه کنيد تعداد واحدهاي موجود در هرطبقه نيز اهميت دارد. مخصوصاٌ اگر واحد ها در هر طبقه کنار هم قرار گرفته باشند و درب آن ها نزديک به هم باز شود. بهترين حالت در مورد آپارتمان هاي چند واحدي در يک طبقه، آپارتمانهاي مقابل هم و يا نيم طبقه است. البته شکل ايده آل آن است که در هر طبقه يک واحد باشد يا حداقل هر واحد در هر طبقه راهروي مخصوص به خود را داشته باشد.

6 يکي از مهم ترين جاهايي که در يک ملک و ساختمان بايد بازرسي شود سيستم سرمايش و گرمايش آن مي باشد. حتما از شوفاژخانه يا موتورخانه بازديد نماييد و دقت کنيد که موتورخانه داراي پنجره تهويه و اعلام حريق باشد همچنين به نفع شماست که از سيستم هاي پيشرفته سرمايش و گرمايش استفاده شده باشد.

7 به نماي ساختمان توجه کنيد نماي ساختمان اولين چيزي است که جلب توجه مي کند. نمايي که هم دوام و هم زيبايي را با هم داشته باشد، انواع مختلف سنگ مانند گرانيت و... است ضمنا شستشو و تميز نگه داشتن آن هم ساده تر و کم هزينه تر است.

8 به ورودي ساختمان توجه کنيد. براي رفت و آمد بهتر بايد حداقل عرض استاندارد آن رعايت شود. اين مقدار حتما بايد بيشتر از 200 سانتي متر باشد. عرض راه پله ها نيز بايد حداقل90 سانتي متر باشد تا عبور و مرور به راحتي صورت گيرد.

9 به پله ها نيز توجه کنيد ابعاد استاندارد پله ها هم به کاهش خطرات و حوادث به خصوص براي کودکان و سالمندان کمک مي کند. يک پله استاندارد بايد حداقل 90 سانتي متر عرض و 18 سانتي متر ارتفاع داشته باشد. اما اگر ساختمان بالاي4  طبقه داشته باشد استاندارد ترين پله ها هم نمي تواند جاي آسانسور را در آن بگيرد.

10 به ورودي و خروجي پارکينگ ها توجه کنيد که در زمستان به علت يخ زدگي موجب سرخوردن ماشين شما در حين بالا آمدن يا پايين رفتن نشود.

11 سعي کنيد خانه هايي با بيش از چهار طبقه بدون آسانسور را براي خريد انتخاب نکنيد چون حتي اگر در طبقات پايين باشيد و يا بتوانيد بالا و پايين رفتن روزمره را تحمل کنيد، ميهمان هاي شما و همسايگان محترمتان چنين تحملي را ندارند و حتي شما هم تحمل سر و صداي آن ها را نخواهيد داشت.

12  توجه به طراحي نقشه هاي معماري و کمک گرفتن از مشاوران و متخصصين اين رشته لازم است.

13 توجه به نوع کاربري در اصل سند يا مبايعه نامه داشته باشيد.

14 طراحي نقشه معماري به منظور حصول اطمينان از ارتباطات صحيح بين اجزاي مختلف هر واحد از بلوک ساختماني، بر اساس اينکه ساختمان مسکوني يا اداري يا تجاري باشد مهم است.

15 حصول اطمينان از عدم اتلاف انرژي در ساختمان زيرا اتلاف انرژي به مرور زمان براي شما هزينه هاي زيادي خواهد داشت.

16 از ضد صوت بودن يا راههاي کاهش ورود صدا به داخل ساختمان اطمينان حاصل کنيد.

17 بازديد ملک يا ساختمان مورد نظر در چندين نوبت شبانه روز براي اطمينان از ديد، نوردهي و عوامل محيطي ديگر مهم است.

18 توجه به کيفيت ضروري ترين مايع زندگي يعني آب مصرفي و آشاميدني منطقه داشته باشيد.

19 توجه به فشار برق و ميزان کيفيت روشنايي، سيم کشي ها و مانند اينها داشته باشيد.

20 اگر قرار باشد فضايي بيشتر از بقيه نورگير تر باشد بهتر است اين فضا اتاق خواب ها و نشمين باشند. چون بيشتر ساعت عمرمان را در طول شبانه روز در اين منطقه از منزل مي گذرانيم و در مورد نور آشپزخانه هم دقت کنيم. بهتر است پنجره اي از خانه يا حداقل نورگير ساختمان در آشپزخانه وجود داشته باشد.

21 به جنس کفپوش ها دقت کنيد.

22 کابينتهايmdf در مقايسه با ساير انواع کابينت ها دوامي بيشتر همراه با زيبايي کافي دارند و مي توانيد در آشپزخانه هاي مدرن آن ها را ببينيد. مراقب باشيد که تعداد کابينت ها و قرار گيري آن ها مناسب باشد.

23 به جنس پوشش ديوار ها نيز توجه کنيد. اگر رنگ استفاده شده، قابل شستشو باشد تا چند سال از رنگ آميزي و دردسرهاي آن در امان هستيد.

24 لوله هاي فاضلاب و آب بهتر است از جنس چدن و يا لوله پوليکاي فشار قوي انتخاب شده باشد تا احتمال صدمه به آن ها کمتر باشد.

25 وجود بالکن يکي از چيز هايي است که ابتدا چندان مهم تلقي نمي شود اما به تدريج به اهميت آن پي مي بريد. فوايد و موارد استفاده بالکن بسيار است از خشک کردن لباس ها گرفته، تا گذاشتن دبه هاي ترشي و همين طور نشستن و چاي خوردن.

26 انباري هم يکي از ضروريات يک خانه مسکوني مطلوب است.

27 توجه به فشار گاز و کيفيت و چگونگي لوله کشي گاز در داخل ساختمان.

28 توجه به کيفيت وچگونگي لوله کشي آب در داخل ساختمان.

29 حصول اطمينان از نبود آلودگي صوتي و جلوگيري از انتقال صدا از بيرون به داخل ساختمان واز واحدي به واحد ديگر در ساختمان.

30 رعايت اصولي که موجب تأمين بهداشت و رفاه وآسايش ساکنان ساختمان مي شود مانند طراحي درست پلان، پنجره ها، نورگير ها و...

31 تحقيقات محلي براي اطمينان از امنيت و رفتارهاي محيطي افراد محله.

32 حصول اطمينان از رعايت نکات ايمني در انشعابات و تاسيسات برق، گاز و آب ساختمان.

33 توجه به موارد دفع زباله و شيوه هاي دفع زباله مانند شوتينگ زباله در برج ها.

34 حصول اطمينان از رعايت نکات مربوط به حفظ محيط زيست و ممانعت از ايجاد آلودگي هاي زيست محيطي.

35 توجه به کيفيت و چگونگي نصب درب هاي ورودي، خروجي و داخلي.

36 حصول اطمينان از طراحي درست و اجراي صحيح عايقکاري هاي رطوبتي.

37 طراحي درست و اجراي صحيح عايقکاري هاي حرارتي، به منظور جلوگيري از تبادل حرارت.

38 حصول اطمينان از ايمن بودن ساختمان در مقابل آتش سوزي.

39 تعبيه وسايل اطفاي حريق، بسته به مورد از نصب کپسول تا لوله کشي اطفاي حريق.

40 پيش بيني هشدار دهنده هاي مورد نياز در ساختمان براي اعلام خطر به ساکنان در زمان هاي بروز خطر.

41 کنترل نقشه نماي ساختمان و اجراي آن ها چه از نظر ايمني چه از لحاظ حفاظتي.

42 کنترل نقشه هاي نماي ساختمان از نظر زيبايي و تناسب آن با محيط اطراف.

43 برسي و کنترل پرونده آزمايشگاهي مصالح مصرفي در سازه ساختمان.

44 کنترل جانمايي ساختمان و محل احداث آن، براي اطمينان از اينکه ساختمان روي گسل احداث نشده يا در مسيل قرار نگرفته است، مقاومت ساختمان در برابر زلزله و استحکام پايه هاي آن در مقابل نشست زمين، اقتصادي بودن ساختمان چه از لحاظ خريد و چه نگهداري و زيبايي که شامل مواردي مانند نورگير بودن، خوش نقشه بودن و... مي شود.

45 اطمينان از وجود پله فرار و راه هاي خروجي ايمن و سريع در ساختمان هاي مرتفع و وجود چاه ارت و برق گير درچنين ساختمان هايي.

46 نمي توان نوع و نحوه مصرف مصالح ساختمان را بعد از تکميل شدن آن ارزيابي کرد و ساختمان مقاوم را پيدا کرد اما خوب است فاکتور هايي که يک ساختمان را مقاوم مي کنند، بشناسيم. مثلاً در سازه فولادي، نوع اتصالات و نيز مهاربندي آن ها اهميت فراواني دارد. اما در سازه هاي بتني، چيزي که مهم است نوع بتن مصرفي و نيز قطر ميلگردهاي استفاده شده در آن است. اگر بتوانيم طي زمان ساخته شدن از يک کار شناس قابل اعتماد مشورت بگيريم و اين اطلاعات را به دست بياوريم، موفق شده ايم ساختمان مقاومي را انتخاب کنيم، اما اگر نتوانستيم، که معمولا هم چنين است، ناچاريم همين پرسش ها را از مالک بپرسيم و پاسخ هاي او را با يک کار شناس در ميان بگذاريم. يعني ناچاريم به ادعاي مالک اعتماد کنيم. اما نکته اي که خود ما مي توانيم از لحاظ پايداري ساختمان در برابر زلزله کنترل کنيم، ابعاد ستون ها در طبقات مختلف و پارکينگ است که آيا با توجه به تعداد طبقات و بار وارد شده از طرف آن ها، اين ستون ها جوابگو هست يا خير؟

47 در شهر هاي بزرگ اغلب مجبوريم آپارتمان هاي واقع شده در ساختمان هاي چند واحدي و بلندمرتبه را براي سکونت انتخاب کنيم. در اين صورت ممکن است بين افراد مختلف خانواده در مورد اينکه کدام طبقه مناسب تر است، اختلاف نظر پيش آيد.

48 اگر به سروصدا حساس هستيد و نمي خواهيد به هيچ عنوان زمان هاي حياتي استراحت در منزل را از دست بدهيد بهتر است از خير طبقه همکف و اول بگذريد چون سروصداي خودرو ها در پارکينگ و نيز دود آن ها، اين امکان را از شما خواهد گرفت.

49 سعي کنيد به طبقات بالا تر برويد که مناظر زيباتري را نيز مي توانيد از پنجره ها تماشا کنيد. اما طبقات آخر نرويد چرا که آنجا هم مشکلات خاص خود را دارد. مشکلات مربوط به پشت بام، بيشترين خرابکاري را در طبقه آخر به بار مي آورند. طبقات بالا تر يک مشکل ديگر هم دارند و آن اينکه امکان فرار اظطراري در موقع زلزله و آتش سوزي احتمالي، کمتر خواهد بود.

50 به پارکينگ ها توجه کنيد. وضعيت پارکينگ بايد به نحوي باشد که هر خودرو طوري قرار بگيرد که مزاحم توقف خودروهاي همسايگان ديگر نباشد و ورود وخروج به آن به سهولت امکان پذير باشد. مسلماً اگر در ورودي پارکينگ از نوع قابل کنترل از راه دور باشد، ايمن تر است. علت فقط در راحتي باز و بسته کردن در نيست متاسفانه سرقت خودرو ها در هنگامي که راننده به قصد بستن در پياده شده، امر شايعي است.

51 آنچه که در نقشه آپارتمان بايد به آن توجه کنيم اين است که طبق اصول معماري، دستشويي در کنار در ورودي يا نزديک ترين فضا به آن قرارگيرد. آشپزخانه نيز بايستي رو به روي در ورودي و يا نزديک ترين فضا به آن در نظر گرفته شود تا دسترسي به آن آسان باشد. اتاق نشمين و اتاق خواب ها بهتر است با راهرويي از اتاق پذيرايي جدا شده باشد تا در هنگام ورود مهمان، اختصاصي بودن آن فضا تأمين شود. براي حمام مناسب ترين محل، راهروي کنار اتاق خواب هاست که هم محفوظ بوده و هم بتوان از اتاق خواب ها راحت به آن دسترسي داشت. البته در آپارتمان هاي بزرگ يک حمام اختصاصي داخل يکي از اتاق خواب ها در نظر گرفته مي شود.

52 نورگير بودن يک آپارتمان اهميت زيادي داشته و به مسايل مختلفي بستگي دارد. اولين نکته، موقعيت قرار گرفتن ساختمان است. اکثر ساختمان هاي جنوبي از نظر نور مشکلي ندارند، مگر آنکه اطراف آن را ساختمان هاي بلند تري احاطه کرده باشند. معمولا ساختمان هاي شمالي نورگيري مناسبي ندارند ولي از همه بد تر، ساختمان هاي شرقي غربي است که در هنگام طلوع و غروب خورشيد به خصوص در فصل تابستان نورگيري بيش ازحد داشته و چشم را به شدت آزار مي دهد.

53 خريداران، بازاريابان و حتي فروشندگان املاک و مسکن بسيار ضروري است که فاکتور هاي فوق را مورد بررسي و ارزيابي قرار دهند تا متوجه شوند که ملک مورد خريد آن ها داراي چه وضعيتي است. حتي پرسش ساده از سازنده يا فروشنده در مورد هر يک از موارد اشاره شده فوق و تکرار آن ها، توسط ديگر خريداران موجب فرهنگ سازي شده و باعث ارتقاي کيفيت طراحي ها و ساخت و ساز ها مي شود.