۷۰ هزار مسکن اجتماعی آب رفت،پایان سال و ساخت و سازهای روی کاغذ مانده

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کمیسیون زیربنایی دولت در جلسه عصر یکشنبه خود در تاریخ ۲۲ آذر ماه سال جاری طرح مسکن اجتماعی را تصویب کرد که در فاز اول آن سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ مورد حمایت دولت قرار می‌گرفت.

مطابق یکی از بندهای این طرح مقرر شد تا برای امسال ۷۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود. در این مصوبه و در مجموع با احتساب سال ۹۵ و سال‌های ۹۶، ۹۷، ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ بالغ بر ۵۷۰ هزار واحد در طرح مسکن اجتماعی مورد حمایت دولتی قرار می‌گیرد.

کمیسیون زیربنایی دولت آخرین مرجعی بود که طرح مذکور را تصویب کرد و پس از آن این طرح برای تصویب نهایی به هیئت دولت ارائه شد.

این کمیسیون که از وزرای راه و شهرسازی، صنعت، نیرو، کشاورزی، معاون میراث فرهنگی و… تشکیل شده و می‌توان گفت مرحله سخت طرح مسکن اجتماعی سپری شد.

اما با گذشت حدود سه ماه از این مصوبه و در تازه ترین تصمیم بعد از ابلاغ مصوبه به سازمانهای مربوطه از سوی معاون اول رئیس جمهوری ، عدد ۷۰ هزار واحد مسکونی به یک باره حذف شده است و عدد ۵۷۰ هزار واحد مسکونی به ۵۰۰ هزار واحد مسکونی و شروع کار به سال ۹۶ موکول می شود.

حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی روز گذشته در گفت و گو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ابعاد مختلف اجرای طرح مسکن اقشار کم درآمد را که در دو قالب مسکن اجتماعی (مسکن استیجاری) و مسکن حمایتی (کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض) بوده و در هیات دولت به تصویب رسیده است تشریح کرد. برمبنای این طرح ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی از سال آتی تا سال ۱۴۰۰ در دستور کار قرار خواهد گرفت.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تامین مسکن اقشار کم‌درآمد در دو قالب مسکن‌اجتماعی و مسکن‌حمایتی طرح‌ریزی شده است، افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران، مسئولیت اجرایی تامین مسکن اقشار کم‌درآمد در دو قالب مسکن‌اجتماعی و مسکن‌حمایتی بر عهده بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی است.

وی تصریح کرد: در طول برنامه ششم و از سال آینده (۹۶) تا سال ۱۴۰۰، حمایت سالیانه از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی اقشار کم‌درآمد در دو قالب یاد شده (مسکن‌حمایتی و مسکن‌اجتماعی) در دستور کار است که در مجموع تا پایان ۱۴۰۰ ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در این طرح مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

وی نوع کمک‌ها در طرح مسکن‌حمایتی را شامل تسهیلات ساخت مسکن ملکی، تسهیلات خرید مسکن ملکی، کمک بلاعوض به متقاضیان مسکن مهر فاقد متقاضی به هر واحد مسکونی تا ۷۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: تعداد تسهیلات ساخت ملکی سالیانه از سال آتی تا ۱۴۰۰، برای ۱۰ هزار واحد مسکونی است که در جمع پنج سال، ۵۰ هزار فقره وام خواهد شد. همچنین تعداد تسهیلات خرید مسکن ملکی برای سال‌های ۹۶ تا ۱۴۰۰ به ازای هر سال، ۲۰ هزار واحد مسکونی و جمعاً ۱۰۰ هزار فقره طی ۵ سال آتی است. در کمک بلاعوض به متقاضیان مسکن مهر که به ازای هر واحد مسکونی ۷۰ میلیون ریال تعلق می‌گیرد در طی ۵ سال آتی، سالیانه ۵ هزار واحد و جمعا برای ۲۵ هزار واحد مسکونی است.

جامعه هدف طرح مسکن اجتماعی دهک‌های یک تا چهار جامعه بوده و مجری آن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است. بر اساس جزئیات تصویب شده دولت علاوه بر پرداخت یارانه، زمین ساخت واحدهای مسکن اجتماعی را نیز از طریق وزارت راه و شهرسازی تأمین می‌کند.

جواد حق شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن در گفت و گو با فارس با تأکید بر اینکه منتظر مشخص شدن محل یارانه و میزان تسهیلات از سوی بانک مرکزی برای آغاز مسکن اجتماعی هستیم، گفت: مکان و جدول چگونگی ساخت مسکن اجتماعی تهیه و به وزارت راه و شهرسازی ارائه شد.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس که اواسط سال جاری ابلاغیه‌ای در خصوص مسکن اجتماعی از سوی دولت صادر شد که قرار شد کار احداث ۷۰ هزار واحد مسکونی در سال ۹۵ آغاز شود، گفت: به هر حال از این موضوع بنده بی‌اطلاع هستم و اقدامی که بنیاد مسکن بعد از ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهور انجام داد این بود که مکان ساخت واحدهای مسکن مهر و جدول چگونگی ساخت را تهیه و به وزارت راه و شهرسازی ارائه کردیم.

Check Also

اختصاص اعتبار برای اجرای زیرساخت های مسکن مهر

قانون: نماینده ویژه وزیر نیرو در امور مسکن مهر اعلام کرد که در نیمه نخست ...

پاسخی بگذارید