تسهیلات مسکن به خاطر سود بالا مورد استقبال مردم قرار نگرفت

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری گفت: تسهیلات باید درهرمنطقه ای با توجه به قیمت مسکن پرداخت شود، بنابراین بحث افزایش مبلغ تسهیلات باید متناسب با آن منطقه باشد و به نوعی بومی سازی کنیم.
حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری در گفتگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه باید تغییرات بنیادی در تسهیلات مسکن ایجاد شود، گفت: بانک مرکزی ، شورای پول اعتبار، بانک مسکن و سایر بانک ها باید تغییرات بنیادی در ارائه تسهیلات به متقاضیان انجام دهند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری با اشاره به اینکه در چند بخش باید تغییرات ارائه تسهیلات را مطالبه گری کرد، افزود: باید پرونده مسکن را با سایر مسائل از جمله کالا و اتومبیل را جدا کرد و نگاه یک نگاه خاص و ویژه باشد .

عقبایی گفت: حوزه اقتصادی ثابت و سازگاری در کشور وجود ندارد، بنابراین با یک عدد و سقف ثابت نمی‌توانیم تسهیلات را پرداخت کنیم .

وی افزود: تسهیلات باید در هر منطقه ای با توجه به قیمت مسکن پرداخت شود، بنابراین بحث افزایش مبلغ تسهیلات باید متناسب با آن منطقه باشد و به نوعی بومی سازی کنیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری در ادامه به سود تسهیلات مسکن اشاره کرد و افزود: سود تسهیلات باید متناسب با معیشت و وضعیت اقتصادی و درآمد عمومی کشور باشد. در حال حاضر سود ۲۴ و ۱۸ درصد نرخ های بسیار بالایی هستند که جاذبه ای برای مردم که این تسهیلات را دریافت می کنند، ندارد.

عقبایی با اشاره به اینکه عمر متوسط ساختمان‌ها و سازه‌های پایدار در کشور بسیار کم است، افزود: در حال حاضر باید مدت باز پرداخت تسهیلات را افزایش دهیم و از سوی دیگر باید توان باز پرداخت اقساط برای اقشار ضعیف متناسب با درآمدهایشان باشد تا بتوانند آن را پرداخت کنند.

Check Also

اختصاص اعتبار برای اجرای زیرساخت های مسکن مهر

قانون: نماینده ویژه وزیر نیرو در امور مسکن مهر اعلام کرد که در نیمه نخست ...

پاسخی بگذارید