سبک شدن بارسنگین مسکن مهردرمازندران با تدبیر دولت امید

با اجرای مسکن مهر در سال ۸۶ حدود ۵۸ هزار واحد مسکونی در مازندران کلنگ زنی شد که در مدت ۶ سال (۹۲-۸۶) تنها حدود ۵۰ درصد از این واحدهای مسکونی تکمیل شد و این در حالی است که در سه ساله دولت تدبیر و امید حدود ۲۰ هزار واحد مسکونی مهربا تکمیل زیرساخت ها به متقاضیان ثبت نامی واگذارشده است.
دردهه فجر سال جاری نیز یک هزار و ۵۰ واحد مسکونی موسوم به مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار خانوار که واحدهایش تحت مدیریت راه و شهرسازی قرار دارد به متقاضیان واگذار می شود.
رستم علیزایی یکی از متقاضیان مسکن مهر می گوید : در سال ۸۹ برای دریافت مسکن مهر در یکی از شرکت های تعاونی مسکن ثبت نام کردم که قرار بود ، واحد مسکونی را در مدت حداکثر ۲۴ ماه تحویل بدهند.
وی افزود : متاسفانه در دولت گذشته هر چه تلاش کردیم به دلایلی اواخر کار بی خیال این پروژه شدند و تا این که در دولت یازدهم بار دیگر کارها به روال عادی برگشت و با افزایش تسهیلات مسکن مهر بار این مشکلات از دوش ما برداشته شد.
وی اضافه کرد : دردولت یازدهم بیشترافرادی که چند سال قبل از آن برای مسکن مهر ثبت نام کردند؛ صاحبخانه شدند و با افزایش سقف تسهیلات بخش زیادی از مشکلات رفع شد.
مدیرعامل یکی از شرکت های تعاونی مسکن مهردرمازندران مشکل اصلی این واحدهای مسکونی را جانمایی و نبود امکانات زیرساختی دانست و گفت که با روی کارآمدن دولت یازدهم با وجود این که دولت تعهدی نسبت به این واحدها نداشت، نسبت به تکمیل واحدها و تامین زیرساخت ها اقدام خوبی انجام داد.
وی افزود : دولت با افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر از ۳۰۰ میلیون ریال به ۴۰۰ میلیون ریال بار اصلی این واحدها که تامین مالی بود را از دوش متقاضیان برداشت و بخش زیادی از مشکلات این واحدها رفع شده است.
مدیرامور شعب بانک مسکن مازندران میزان تسهیلات پرداختی به مسکن مهر را در این استان حدود ۱۸ هزار میلیارد ریال اعلام کرد.
مصطفی تقوی افزود : ۸۶ درصد از تسهیلات پرداختی به مسکن مهر در دولت تدبیر و امید به فروش اقساطی تبدیل شد و این استان رتبه اول را در بین استان های کشور در این حوزه به خود اختصاص داد.
وی همچنین علت بروز مشکل در برخی پروژه های مسکن مهر را جانمایی نادرست و نبود امکانات زیرساختی برای سکونت متقاضیان اعلام کرد.
مدیرکل راه و شهرسازی مازندران تعداد واحدهای مسکونی مهر اجرایی در این خطه شمال کشور را ۵۸ هزار واحد مسکونی دانست و گفت که تاکنون حدود ۵۰ هزار واحد مسکونی مهر در این استان به متقاضیان واگذار شده است.
حیدرنوروزی افزود : حدود ۲۰ هزار واحد مسکونی مهر در این استان در دولت تدبیر و امید با وجود این که دولت تعهدی برای این واحدها نداشته برای برداشتن بار مشکلات از دوش مردم تکمیل و به متقاضیان واگذار شده است.
وی اضافه کرد : در مجموع پرونده مسکن مهر در مازندران نیمه نخست سال ۹۶ به طور کامل بسته می شود و واحدهای دارای متقاضی به مسکن خود می رسند.
مدیرکل راه و شهرسازی مازندران اظهارداشت :هم اکنون ۱۵۰۰ واحد مسکونی مهردر این استان فاقد متقاضی است و دولت برای تسهیل در واگذاری مشوق هایی را از جمله حذف بند جیم ( کسانی که از زمین و تسهیلات دولتی بهره گرفته اند) و تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریالی را قرار داده است.
نوروزی گفت که دولت تدبیر و امید برای تکمیل مسکن مهر تصمیم سازی خوبی کرده و در استان نیز برای تسیهل و تسریع در کار شورای مسکن هر ماه چندین بار برگزار می شود.
وی جانمایی مسکن مهر و نداشتن خدمات زیرساختی از جمله آب ، برق، گاز و فضای آموزشی را مهمترین مشکل برای این واحدها در مازندران برشمرد و خواهان ورود دستگاه های خدمات رسان برای رفع این کمبودها شد.
مازندران سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۳ درصدشان در شهرها و مابقی در سه هزار روستا سکونت دارند.

منبع : ایرنا

Check Also

اختصاص اعتبار برای اجرای زیرساخت های مسکن مهر

قانون: نماینده ویژه وزیر نیرو در امور مسکن مهر اعلام کرد که در نیمه نخست ...

پاسخی بگذارید