خرید خانه‌های زیر ۱۰۰ میلیون تهران

با وجودی که بازار مسکن شهر تهران با افزایش قیمت ۴٫۴ درصدی در هشت ماهه نخست سال جاری مواجه بود، هنوز می توان در نقاط مختلف جنوب پایتخت خانه های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان خریداری کرد.

بعد از آنکه تعداد معاملات مسکن در سال جاری نسبت به سال گذشته متوسط افزایش ۱۰ درصد را تجربه کرد، پیش بینی می شد قیمتها با رشد مواجه شود اما ورود خانه های با تخفیف در تعادل بخشی به بازار کمک کرد؛ چرا که طی چهار سال اخیر برای مالکان خانه های نوساز، خواب سرمایه در شرایط افت قیمت با ضرر ۲۰ درصدی سالیانه همراه شده است.
در فاز پیش رونق مسکن، ابتدا خانه های دارای دامنه قیمتی کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان به عنوان واحدهای “خوش فروش” وارد عرصه معاملات شدند و واحدهای کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان نیز سهم حدود ۲۰درصد را در این بین به خود اختصاص دادند.
در هشت ماهه منتهی به آبان ماه سال جاری میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران معادل چهار میلیون و ۳۷۵ هزار تومان ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل ۴٫۴ درصد افزایش داشته است. متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در محلات مختلف شهر تهران در هشت ماه نخست سال ۹۴ در حدود چهار میلیون و ۱۹۰ هزارتومان بوده است. این در حالی است که آمار رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد که متوسط قیمت هرمترمربع آپارتمان مسکونی در هشت ماهه نخست سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، فقط ۰٫۱ درصد رشد داشته است. در سال ۹۳ متوسط قیمت هر مترمربع در هشت ماه نخست معادل چهار میلیون و ۱۸۹ هزار تومان بوده است.
همچنین در آبان ماه سال جاری واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۳ الی ۳٫۵ میلیون تومان در هر متر مربع با سهم ۱۲٫۶ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده و دامنه های قیمتی ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان با سهم ۱۲٫۳ درصد و ۳.۵ تا چهار میلیون تومان با سهم ۱۰٫۸ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفتند.
در این ماه توزیع حجم معاملات به گونه ای بوده است که حدود ۶۱٫۷ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران (۴٫۴۱ میلیون تومان) معامله شده اند.
توزیع فراوانی تعداد واحدها برحسب سطح زیربنا نیز نشان می‌دهد در آبان ماه بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع معادل ۱۵.۲ درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ و ۷۰ تا ۸۰ متر مربع به ترتیب با سهم های ۱۴٫۴ و ۱۳٫۴ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، ۵۳٫۴ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

Check Also

استقبال سرد انبوه‌سازان از لیزینگ مسکن

لیزینگ مسکن، تنها چند روز پس از اخذ مجوز، به دلیل گران بودن وام و ...

One comment

  1. سلام
    اطلاعات خوب و مفیدی رو قرار دادید.
    ممنونم از شما

پاسخی بگذارید