ترکیدن حباب چینی در بازار مسکن جهان

ترکیدن حباب چینی در بازار مسکن جهان

اقتصاد چین با وجود رشد سریع طی سال‌های گذشته با افت شاخص‌های سهام املاک مواجه شده است. اگرچه تسلط محصولات چینی به اکثر بازارهای دنیا ثروت زیادی را برای این کشور به همراه داشته اما عدم وجود شرایط مناسب برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن لیستی طولانی از گله‌مندی را در میان متقاضیان بازار املاک این کشور به وجود آورده است.

اقتصاد چین با وجود رشد سریع طی سال‌های گذشته با افت شاخص‌های سهام املاک مواجه شده است. اگرچه تسلط محصولات چینی به اکثر بازارهای دنیا ثروت زیادی را برای این کشور به همراه داشته اما عدم وجود شرایط مناسب برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن لیستی طولانی از گله‌مندی را در میان متقاضیان بازار املاک این کشور به وجود آورده است.

به گزارش جهان صنعت، این تحولات در حالی نگاه سرمایه‌گذاران مسکن چین را متوجه دیگر کشور‌ها کرده است که بازار مسکن این کشور نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به گذشته است. به دنبال محدودیت در برخی از شهرهای چین برای معامله املاک و مستغلات، شرکت‌های این صنعت با افت قیمت سهام همراه شدند. با افت ۱/۰ در صدی شاخص ترکیبی شانگهای، چینی‌ها با کاهش ۳/۰ در صدی سهام املاک مواجه شده‌اند. با این وجود پس از افزایش قیمت و رونق مستمر مسکن در چین، شاخص‌های املاک و مستغلات این کشور به‌طور فزاینده و دور از دسترسی رشد می‌کند. طبق گزارش اداره آمار ملی چین، ارزش املاک مسکونی از آغاز سال جاری تا سپتامبر در شنژن، پکن و شانگهای همگی بیش از ۳۰ درصد جهش داشته است.

رکود وارد به واحد پول چین (یوهان) قدرت خرید چینی‌ها را در حالی کاهش داده که دارایی‌های داخل این کشور از جمله سهام،اوراق قرضه و محصولات پرسود روندی نزولی را در پیش گرفته اند. همه دلایل ذکر شده در حال حاضر زمینه ساز ایجاد نگاه سرمایه‌ای چینی‌ها به مکان‌های فرامنطقه‌ای شده است. این امر شهروندان چینی را مشتاق به خرید خانه در کشور‌های دوردست مانند سیدنی، ونکور و بازارهای ملک ارزان قیمت در هوستن، سواحل پاتایا یا تایلند و ملزی می‌کند. در این شرایط خرید بیش از حد چینی‌ها دولت را به اعمال قوانین محدودکننده به منظور جلوگیری از ورود سرمایه از چین وادار می‌کند و این در حالی است که در نیمه اول سال‌جاری ۱۵ میلیارد دلار ملک توسط چینی‌ها خریداری شده است.

روند سرمایه‌گذاری در بازار مسکن برخی از شهر‌ها بر رقابت بر سر منافع اقتصادی چینی‌ها سایه انداخته و این در حالی است که این رقابت در مقابل ریسک‌هایی است که افزایش قیمت مسکن می‌تواند بر عموم خریداران وارد کند. به بیان دیگر چینی‌ها به دنبال انتخاب مکان‌هایی هستند که دو مهره اساسی عرضه و تقاضا تاثیری چندانی روی قیمت مسکن نداشته باشد و خرید خانه برایشان سودمند باشد.

اجاره آپارتمانخرید خانه در تهرانخرید ویلا در شمالقیمت خانه

به گفته ریچارد براکهام، اقتصاددان گروه CBRE لندن (بزرگ‌ترین بنگاه املاک دنیا) چینی‌ها توانسته‌اند ثروت زیادی را جمع‌آوری کنند اما عدم وجود مکانی مناسب برای سرمایه‌گذاری آنها را محدود کرده و موجب هجوم چینی‌ها به مکان‌های فرامنطقه‌ای شده است. وی همچنین گفته است که کشور چین بیش از یک میلیارد جمعیت دارد و به عقیده شخصی‌ام این هجوم چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در بازار املاک مانند قطره‌ای از یک دریاست.

بلومبرگ در گزارشی آورده است: با وجود اینکه کمبود اطلاعات آماری کشور چین درک صحیح از سرمایه‌گذاری چینی‌ها در خرید املاک در کشور‌های خارجی در اختیار قرار نمی‌دهد، اغلب صنایع مرتبط نشانگر هجوم مردم چین برای خرید املاک است. در همبن خصوص دومین شرکت بیمه مسکن در چین که به صورت آنلاین وضعیت املاک را نشان می‌دهد اعلام کرده که حدود ۱۵ میلیارد دلار خرید مسکن توسط چینی‌ها که در نیمه اول سال رصد می‌شود تقریبا معادل کل سال گذشته است.

همچنین سایت معروف خرید مسکن در چین (fang hohding) احتمال می‌دهد که خرید املاک خارج از کشور در سال‌جاری بیش از ۱۳۰ درصد رشد داشته باشد.

از طرف دیگر شرکت مشاوره‌ای مستغلات بین‌المللی shenze- (بزرگ‌ترین بنگاه خرید و فروش املاک نوسازی در چین است) در سپتامبر سال‌جاری اعلام کرد: خرید املاک نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است. در همین خصوص شرکت مشاوره اجتماعی آسیا می‌ اعلام کرد کشور چین در سال گذشته بزرگ‌ترین خریدار مستغلات در کانادا بوده است و بالغ بر ۹۳ میلیارد دلار مسکن از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ توسط چینی‌ها خریداری شده است.همچنین به اعتقاد سوزان واچر، استاد دانشگاه پنسیلوانیا و متخصص در امور بازار مسکن این موج اخیر چینی‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در بخش سرمایه‌گذاری مستغلات در سطح جهان بگذارد.

 

چینی‌ها با یک میلیون دلار صاحب چه ملک‌هایی می‌شوند

در حال حاضر یک سرمایه‌گذار چینی با یک میلیون دلار آورده انتخاب‌های مختلفی در نقاط مختلف دنیا دارد. آپارتمانی در نیویورک به متراژ ۵۲ مترمربع و یک خوابه، آپارتمانی به متراژ ۵۴ مترمربع و دو خوابه در شانگهای، پنت‌هاوس به متراژ ۵۶ مترمربع و دو خوابه در تورنتو، آپارتمانی واقع در سیدنی به متراژ ۱۰۸ مترمربع و سه‌خوابه، خانه‌ای به متراژ ۱۳۲ مترمربع در ونکوور و یک‌خوابه، آپارتمانی در هوستن به متراژ ۱۳۷ مترمربع و دو خوابه و همچنین خانه‌ای به متراژ ۱۳۷ مترمربع در اورفاندو و سه خوابه از جمله موقعیت‌هایی است که می‌تواند یک میلیون دلار ارزش داشته باشد.

روزنامه جهان صنعت

Check Also

آیا با وجود قانون پیش فروش کلاهبرداری مسکن کاهش می‌یابد؟

آیا با وجود قانون پیش فروش کلاهبرداری مسکن کاهش می‌یابد؟ با این‌که برخی با “قانون ...

پاسخی بگذارید