شهرستانی‌ ها از مغازه‌های میلیاردی پایتخت استقبال کردند

شهرستانی‌ ها از مغازه‌های میلیاردی پایتخت استقبال کردند

به طور کلی املاک تجاری به علت تقاضا و تعداد اندک از رشد کمتری نسبت به واحدهای مسکونی برخوردار است.

قیمت این واحد‌ها به عواملی مانند قیمت‌گذاری شهرداری، تورم، بیکاری و جو روانی حاکم بر معاملات بازار املاک اداری و تجاری وابستگی تنگاتنگی دارد. به گفته کارشناسان و مشاوران املاک، این واحد‌ها از ابتدای سال ۱۳۹۵ همچنان به نرخ‌های سال ۱۳۹۴و۱۳۹۳ ارائه می‌شود.

 قیمت‌های نجومی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل ، در این خصوص یک مشاور املاک در اطراف هفت تیر با بیان اینکه به علت افزایش تعداد مراکز خرید، قیمت تجاری‌ها اندکی کاهش داشته است، افزود: خریدو فروش مغازه‌های مرکز خرید همچون واحدهای مسکونی و اجاره آنها بسته به محله و نوسازی و موقعیت واحد تجاری نوسان قیمتی را شامل می‎شود. وی گفت: البته در مراکز خرید، مغازه‌های طبقه‌های دوم به بعد به علت نداشتن پاخور مناسب بسیار ارزان‌تر عرضه می‌شود. این مشاور املاک گفت: قیمت‌گذاری مغازه‌ها فرمول و قاعده خاصی ندارد و هر مالک برای خودش نرخ تعیین می‌کند. به طور مثال ممکن است قیمت خرید یک ملک تجاری ۵۰ متری در جنوبی‎ترین منطقه تهران هزینه اجاره یا رهن یک واحد تجاری در شمال تهران باشد. وی با بیان اینکه خیابان‌ها و مناطقی که جمعیت زیادی در آن رفت و آمد دارند، مغازه‌ها و املاک تجاری گران‌تری دارند، گفت: بیشتر املاک تجاری به صورت رهن و اجاره عرضه می‌شوند زیرا قیمت این املاک نجومی و غیرمنطقی است.

 خریداران واقعی

مشاور املاک دیگری در اطراف ولیعصر با بیان اینکه در چند سال اخیر و دوران رکود قیمت املاک تجاری رشد چشم‌گیری داشته، گفت: درحال حاضر قیمت هر متر مربع از املاک تجاری در برخی از مناطق تهران بالای ۲۰۰میلیون تومان است.

وی گفت: این املاک میلیاردی اجاره‌های میلیونی نیز دارند. در برخی مواقع با فروش یک واحد تجاری کوچک می‌توان یک واحد مسکونی لوکس در شمال شهر خریداری کرد.

اجاره آپارتمانخرید خانه در تهرانخرید ویلا در شمالقیمت خانه

این مشاور املاک گفت: به علت عدم نرخ‌گذاری مناسب از سوی مسوولان بازار مکاره‌یی در املاک تجاری به وجود آمده است. برای همین بسیاری از مردم برای جبر‌ان کسری نقدینگی خود به‌ سمت کسب و کارهای کوچک روی آورده و با خرید مغازه‌های متراژ پایین که به زیرپله‌یی معروف هستند، زمینه رونق اینگونه املاک را فراهم کرده‌اند.

 تا ۲۵۰ میلیون تومان قیمت هر متر مغازه

وی در مورد متوسط قیمت املاک تجاری در تهران گفت: درحال حاضر قیمت هر متر مربع از املاک تجاری از ۲میلیون تومان تا ۲۵۰میلیون تومان متفاوت است به طور کلی قیمت هر متر مربع املاک تجاری- اداری مناطقی مانند هفت تیر، انقلاب، ونک، تجریش بالای ۵۰ تا ۲۵۰میلیون تومان است. وی تاکید کرد: در املاک تجاری موقعیت مکانی و به اصطلاح پاخور بودن ملک نقش تعیین‌کننده‌یی در قیمت ملک ‌دارند.

این مشاور املاک با بیان اینکه بیشترین خریداران املاک میلیاردی شهرستانی‌ها هستند، گفت: به طور کلی مشتریان اصلی پنت‌هاوس‌های لوکس، املاک تجاری میلیاردی و دفاتر ادرای مجلل شهرستانی‌هایی هستند که با فروش املاک یا باغ‌های خود و به دنبال سود‌های کلان به تهران می‌آیند. وی با ابراز انتقاد از این رویه گفت: متاسفانه حضور این سرمایه‌داران پر قدرت و پول‌دار توازن بازار املاک تجاری و مسکونی تهران و کلان‌شهرها را بر هم زده است.وی گفت: باید سازمانی روی نرخ‌های سلیقه‌یی املاک تجاری نظارت کند زیرا این قیمت‌ها به هیچ عنوان منطقی نیست.

Check Also

اختصاص اعتبار برای اجرای زیرساخت های مسکن مهر

قانون: نماینده ویژه وزیر نیرو در امور مسکن مهر اعلام کرد که در نیمه نخست ...

پاسخی بگذارید