پدیده اجاره «ویلا با ژیلا»!!!

پدیده اجاره «ویلا با ژیلا»

مسئله اجاره خانه‌های مسکونی در کیش بیش از هر نقطه دیگری به چشم می‌خورد تا جایی که بسیاری از افراد ثروتمند یا سطح متوسط جامعه که قدرت خرید خانه در این منطقه را دارند به راحتی هزینه کل سال خود را از اجاره یک ماه این سوئیت‌ها در می‌آورند. این در حالی است که مسئله اقامت از هتل گرفته تا سوئیت‌های اجاره‌ای از جمله مواردی است که هر مسافری به صورت جدی به آن می‌اندیشد.
به طور حتم برای شروع یک مسافرت، تعیین محل اسکان از اصول اولیه به شمار می‌رود و کافی است مقصد تعیین شده به یکی از شهرهای شمالی کشور بیانجامد. آن وقت تنها کاری که مسافران باید انجام دهند دقت کردن به شماره‌های مربوط به اجاره سوئیت، آن هم در کنار خیابان است که در اغلب موارد توسط واسطه‌هایی به نمایش گذاشته می‌شود؛ البته این مسئله تنها مختص به شهرهای شمالی کشور نیست و در مناطقی نظیر جزیره قشم، کیش، اصفهان، شیراز و حتی مشهد نیز به نوعی دیگر مشاهده می‌شود.

شاید تنها تفاوت عمده شهرهای شمالی را با سایر مناطق بتوان در گستردگی اجاره سوئیت‌ها دانست. گذشته از اینکه هیچ‌کدام از اجاره‌های سوئیت در کشور شامل مراحل قانونی نمی‌شود، مسئله کمبود امکانات و قیمت‌گذاری‌های سلیقه‌ای که بر اساس زمان مسافرت صورت می‌گیرد نیز مقوله‌ای جداگانه است.

28546

نگاهی به خبرسازی‌های مربوط به دستگیری بازیگر سینما و تلویزیون در پارتی شبانه شمال و ادعای مسئولان فرهنگی مازندران مبنی بر اینکه اجازه نخواهند داد شمال حیاط خلوت برخی قانون‌شکنان شود، به طور واضح پدیده‌ای را نشان می‌دهد که طی سال‌های اخیر در بین مردم به اصطلاح اجاره «ویلا با ژیلا» معروف شده است.

اما برای بررسی دلایل رشد اجاره سوئیت‌ها و حتی خانه‌های مردم به عنوان محل اسکان مسافران به برخی مسائل نیز باید توجه کرد:

کمبود هتل ها و مراکز اقامتی/ رشد فساد اخلاقی در کشور 

انطباق محل‌های اسکان و مراکز اقامتی استاندارد با تعداد توریست و جمعیت موجود در هر کشور یکی از مهم‌ترین اصول برای پیشگیری از معضلاتی نظیر اجاره سوئیت‌های غیرقانونی است. بر اساس خبری مندرج در ایسنا، مدیر کل دفتر امور مراکز و خدمات گردشگری اعلام کرده است که تا کنون ۷۸۷ هتل از ‌هزار و ۸۴ هتل در کشور، به فرآیند استانداردسازی و ارزیابی وارد شده‌اند.

این خبر به صورت واضح بیانگر حضور تنها هزار و ۸۴ هتل در سطح کشور است. از سوی دیگر پس از پایان تعطیلات نوروزی امسال، رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از جابجایی ۱۲۲ میلیون نفر مسافر در شقوق مختلف حمل‌ونقل خبر داد و گفت: میزان سفرها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است.

بررسی این ۲ آمار به صورت سرانگشتی و ساده نشانگر کمبود بالای مراکز اقامتی و اسکان برای مسافرت و جذب توریست در کشور است. این در حالی است که در مناطق آزاد و توریستی نظیر کیش که مدعی سرمایه‌گذاری روی مسئله جذب توریست‌اند نیز مشکل کمبود هتل و اسکان وجود دارد به نحوی که در نوروز ۹۲ علاوه بر هتل‌ها و سوئیت‌های مردمی برخی از توریست‌ها مجبور به استفاده از چادرهای مسافرتی شدند!

صد البته در این آشفته بازار برخی افراد سودجو نیز به برگزاری بزم و پارتی‌های شبانه می‌پردازند. وجود سوئیت‌های غیرقانونی این روزها مکان مناسبی برای استعمال مواد مخدر یا مشروبات الکی و بعضا روابط نامشروع جنسی را فراهم کرده است و عاملی که طی سال‌های اخیر به راحتی بر جو فرهنگی کشور و حتی شهرهای میزبان اینگونه افراد تاثیری مخرب داشته است تا جایی که برخی از مردم معتقدند با وجود چنین روندی نمی‌توانند بر اصول تربیتی فرزندان خود پایدار بمانند.

قیمت‌های سلیقه‌ای، واسطه‌های خوشبخت

بنا به گزارش خبرنگار نامه، بالا بودن تعرفه قیمتی بسیاری از هتل‌ها و کمبود امکانات آنان به خودی خود سبب رشد مقوله اجاره سوئیت‌های خانگی را فراهم کرده است به نحوی که تعرفه اینگونه سوئیت‌ها بر اساس سلیقه واسطه‌ها و زمان سفر توریست‌ها مشخص می‌شود. به طور مثال قطعا یک سوئیت ساده در روزهای تعطیل چندین برابر روزهای عادی قیمت دارد و این مسئله برای همه محرز است. در این میان هستند کسانی که خانه‌های متعدد خود را با امکاناتی اندک در زمان تعطیلات به اجاره توریست‌ها در می‌آورند و سود کلانی به دست می‌آورند وصد البته واسطه‌های خوشبخت نیز از این مقوله بی‌نصیب نمی‌مانند.

مسئله اجاره خانه‌های مسکونی در کیش بیش از هر نقطه دیگری به چشم می‌خورد تا جایی که بسیاری از افراد ثروتمند یا سطح متوسط جامعه که قدرت خرید خانه در این منطقه را دارند به راحتی هزینه کل سال خود را از اجاره یک ماه این سوئیت‌ها در می‌آورند. این در حالی است که مسئله اقامت از هتل گرفته تا سوئیت‌های اجاره‌ای از جمله مواردی است که هر مسافری به صورت جدی به آن می‌اندیشد.

افزایش جرم و بزهکاری 

اجاره غیرقانونی خانه‌های مسکونی به نام سوئیت‌های مسافرتی بدون گرفتن مدرک شناسایی معتبر از جمله عواملی است که این روزها به شیوع فساد اخلاقی و جرم و بزه در کشور انجامیده است تا جایی که در اغلب شهرهای توریستی کشور مناطقی به عنوان نقاط سیاه و مشکل‌دار از سوی توریست‌ها مشخص می‌شوند که بر وجه آن شهر و فرهنگ مردمی آن تاثیر‌ می‌گذارد.

حال سوال اصلی از مسئولان مربوطه این است که چطور یک هتلدار با وجود صرف هزینه‌های بالا و زحمات بی‌شمار به واسطه حضور چند واسطه و به راحتی از داشتن مشتریان خود محروم می‌شود؟ بحث بعدی اینجاست که علاوه بر صدمه خوردن صنعت هتلداری در کشور کمبود منابع اسکان در کشور و تلطیف قیمت‌ها برای قشرهای مختلف مردم با چه ترفندی و در چه زمانی قابل اجراست؟

و اما در نهایت مسئله اصلی اینجاست که چه کسی پاسخگوی رشد مشکلات اجتماعی، فرهنگی و افزایش جرایم به واسطه راحت و آزاد بودن اجاره اینگونه سوئیت‌ها است و چه زمانی مسئولان برای کنترل این روند، قوانینی را مصوب و اجرا می‌کنند؟

Check Also

اختصاص اعتبار برای اجرای زیرساخت های مسکن مهر

قانون: نماینده ویژه وزیر نیرو در امور مسکن مهر اعلام کرد که در نیمه نخست ...

پاسخی بگذارید