رویکرد بانک مسکن باید تغییر کند

رکود موجود در بازار مسکن این روزها صاحبنظران و مسئولان امر را به اتخاذ تدابیر و سیاست های مختلف واداشته است که با نواقصی که در هر کدام از این سیاست ها وجود دارد توفیق در بهبود اوضاع وجود ندارد.

ارائه تسهیلات مسکن یکی از راهکارهایی بود که به عقیده بسیاری از کارشناسان می تواند با ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا از روند صعودی قیمت ها و همچنین رکود در بازار مسکن جلوگیری کند اما ارایه این نوع وام

ها با سود بالا یکی از دغدغه هایی بود که تا زمانی نتوانست بهبودی در اوضاع رقم بزند.

در کنار ارائه وام مسکن مطرح شدن خرید اوراق برای مردم تا زمانی که نرخ سود بانکی بالا بود شاید صرفه اقتصادی داشت اما همزمان با کاهش نرخ سود انتظار مردم همسویی قیمت اوراق با نرخ سود بانکی بود که این مهم تاکنون رخ نداده و در حال حاضر به یکی از اصلی ترین دغدغه های مردم تبدیل شده است.

اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک مسکن از آبان ماه ۸۹ به منظور جلوگیری از واسطه‌گری در خرید و فروش اوراق استفاده از تسهیلات مسکن و ایجاد تمرکز در نقل و انتقال آنها وارد فرابورس شد اما اکنون که بازار مسکن با رونق ارایه تسهیلات تمایل به برقراری تعادل عرضه و تقاضا دارد با رشد قیمت اوراق نتوانسته به این مهم جامه عمل بپوشاند.

اجاره آپارتمان——–خرید خانه در تهران——–خرید ویلا در شمال———-قیمت خانه

با تمام این تفاسیر دولت و مسئولان نیز به ضرورت کاهش نرخ اوراق همسو با نرخ سود تسهیلات مسکن واقف هستند اما روند کاهشی بسیار کند بوده به گونه ای که هیچ تاثیری در اصل موضوع تاکنون نداشته است.

بالا بودن قیمت اوراق مسکن در این روزها خود مانعی برای خانه دار شدن مردم شده که هر چه نرخ سود هم روند کاهشی داشته باشد تاثیری در این بازار آشفته نخواهد داشت.

رضایی کوچی: اوراق گران، نرخ تسهیلات مسکن را تا ۲۲ درصد افزایش داده است

محمدرضا رضایی کوچی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وضعیت فعلی بازار مسکن، گفت: لازمه خروج بازار مسکن از رکود فعلی تزریق منابع برای رشد ساخت و ساز است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کاهش نرخ سود با افزایش قیمت اوراق مسکن بازار مسکن را دوباره به رکود نزدیک خواهد کرد، افزود: انتظار می رود همسو با نرخ سود بانکی نرخ اوراق نیز کاهش یابد تا منابع صرف ساخت و ساز برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا شود.

ادامه سیاست های فعلی برای خانه دار کردن اقشار متوسط و ضعیف جامعه کارایی ندارد

رضایی کوچی با بیان اینکه طبق بررسی های انجام شده فروش اوراق با قیمت بالا نرخ تسهیلات مسکن را تا ۲۲ درصد افزایش داده است، گفت: ادامه سیاست های فعلی برای خانه دار کردن اقشار متوسط و ضعیف جامعه کارایی ندارد.

وی با تاکید بر ناسازگاری مشکلات فعلی پیش روی متقاضیان برای دریافت وام خرید خانه در تهران با سیاست های اصلی بانک مسکن که متولی این بخش در جامعه است، تصریح کرد: در حال حاضر بانک مسکن نیز همانند بانک های خصوصی به ارایه وام مشغول است و هیچ تسهیلی در این مسیر انجام نمی شود.

رویکرد بانک مسکن باید تغییر کند

رضایی کوچی ادامه داد: بانک مسکن باید از فکر جذب سود بیشتر خارج شده و با رویکری بهتر در مسیر خانه دار کردن مردم گام بردارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: بانک مسکن به عنوان بانکی دولتی باید نگاهی به سمت و سوی توانمندسازی اقشار نیازمند و ضعیف جامعه در تامین مسکن داشته باشد.

وی با بیان اینکه اصلاح اساس نامه بانک مسکن با هدف اینکه متولی این حوزه وزارت راه و شهرسازی باشد پیشنهاد شده است، گفت: در حال حاضر بانک مسکن در خصوص تزریق منابع به عنوان تسهیلات مسکن هیچ تبعیتی از وزارت راه و شهرسازی ندارد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: بانک مسکن باید به جای اینکه بانکی سرمایه ای باشد به بانکی توسعه ای بدل شود تا به این ترتیب رشد بازار مسکن را شاهد باشیم.

Check Also

اختصاص اعتبار برای اجرای زیرساخت های مسکن مهر

قانون: نماینده ویژه وزیر نیرو در امور مسکن مهر اعلام کرد که در نیمه نخست ...

پاسخی بگذارید