۱۰ منطقه مناسب براي خريد خانه در تهران

۱۰ منطقه پايتخت مناسب براي خريد خانه در تهران
در تهران «صرف زمان» براي جست‌وجوي «محله ارزان‌تر» بابت خريد آپارتمان مسكوني، با تحولاتي كه در نيم‌سال اول ۹۱ در اين بازار رخ داده است، تقريبا اقدامي عبث به حساب مي‌آيد اما در اين كلانشهر هنوز نقاطي وجود دارد كه بازدهي ملكي در آنها بالاست طوري‌كه انتخاب اين نقاط براي خريد خانه در تهران خريد را در درازمدت، زودتر از ساير نقاط جبران مي‌كند.
در حال حاضر براي سه نوع فعاليت ملكي در تهران، سه دسته مناطق مخصوص وجود دارد طوري كه گروهي از مناطق براي خريد مصرفي آپارتمان، گروهي ديگر براي خريد زمين جهت ساخت‌وساز و گروه سوم براي اجاره‌نشيني مناسب است. اطلاعات تازه «دنياي‌اقتصاد» از رفتاري كه قيمت خانه در هر يك از مناطق پايتخت از خود بروز داده، حاكي است: در ۱۰ منطقه تهران كه كاملا در محدوده بافت‌فرسوده قرار دارد و آپارتمان‌هاي موجود در آنها عملا از حيزانتفاع خارج شده‌اند ، قيمت هر متر مربع واحد مسكوني كمتر از ۲ ميليون تومان -يعني كمتر از ميانگين قيمت كل‌تهران در سال ۹۰- است. اين آپارتمان‌ها اگر چه در مقايسه با سطح كنوني قيمت خانه در تهران با متوسط ۷/۲ ميليون، ارزان به حساب مي‌آيند، اما به خاطر فرتوت بودنشان، از پايين‌ترين ارزش خريد به قصد سكونت برخوردار هستند.
بهترين فعاليت ملكي در ۱۰ منطقه فرسوده تهران، خريد زمين براي ساخت‌وساز است. اما در مقابل سيگنال غلط اين ۱۰ منطقه به خريداران مسكن، ۴ منطقه در تهران وجود دارد كه خريد مصرفي آپارتمان در آنها صرفه‌اقتصادي به همراه دارد.
در مناطق «۴و۵» و «۷و۸» آپارتمان‌هاي مسكوني حاوي دو ويژگي ممتاز است. در منطقه ۴ و ۵ كه به ترتيب در شرق و غرب پايتخت واقع شده، از يك‌سو فراواني واحدهاي نوساز در آنها بيشتر از ساير نقاط شهر تهران است و از سوي ديگر قيمت مسكن در اين دو منطقه نزديك به نرخ ميانگين كل‌شهر است با اين تفاوت كه سرعت «رشد قيمت» در اين دو نقطه از شهر در سال جاري تندتر از ساير مناطق بوده است. در مناطق ۷ و ۸ نيز همين ويژگي‌ها حاكم بوده است، اما تعداد آپارتمان‌هاي اداري در اين دو منطقه قابل‌توجه است و شايد رتبه مناطق ۴ و ۵ را نتوان بطور كامل براي اين دو منظور كرد. به اين ترتيب، بازدهي ملك مسكوني در اين ۴ منطقه در درازمدت بيشتر از ساير نقاط برآورد مي‌شود و در عين حال جبران آنچه براي خريد هزينه شده نيز زودتر از ساير محله‌ها اتفاق خواهد افتاد. چشم‌انداز بازار مسكن در تهران حاكي است: در مناطقي همچون ۲،۱و۳ كه هم‌اكنون جزو گران‌ترين قسمت‌هاي شهر محسوب مي‌شوند، سال‌ها است شيب رشد قيمت كند شده است. اين در حالي است كه در نمودار قيمت خانه، اين سه منطقه همچنان در صدر قرار دارند. اما براي اجاره‌نشيني در تهران نيز مناطق مركزي و در عين حال منطقه ۲۱ و ۲۲ مطلوب مستاجران مي‌تواند باشد. در اين نقاط اجاره‌بها كمتر از متوسط نرخ اجاره كل‌شهر است.
به گزارش «دنياي‌اقتصاد» براساس آنچه مركز آمار ايران از جزئيات قيمت خانه در مناطق مختلف تهران اعلام كرده، در اين كلانشهر قيمت‌ ملك مسكوني از متري يك ميليون تومان شروع مي‌شود و حداكثر تا نزديك ۱۴ ميليون تومان ادامه پيدا مي‌كند. متعادل‌ترين مناطق همان‌طور كه اشاره شد، مناطق ۴ ، ۵، ۷ و ۸ هستند كه هم آپارتمان‌مسكوني به اندازه مناسب براي خريد در آنها وجود دارد و هم اينكه قيمت اين آپارتمان‌ها اقتصادي است. در بين مناطق ۲۲گانه، منطقه۲۲ در نيمه اول امسال بيشترين نرخ رشد قيمت مسكن را به خود اختصاص داده است.

Check Also

استقبال سرد انبوه‌سازان از لیزینگ مسکن

لیزینگ مسکن، تنها چند روز پس از اخذ مجوز، به دلیل گران بودن وام و ...

پاسخی بگذارید