مقایسه قیمت آپارتمان نوساز و قدیمی در تهران

مقایسه قیمت

گزارش از بازار خانه‌های نوساز و قدیمی‌ساز شهر تهران نشان می‌دهد کفه ترازو مقدار اندکی به سمت خانه‌های قدیمی‌ساز سنگینی می‌کند که می‌تواند ناشی از اختلاف قیمت خانه‌های نوساز با قدرت خرید متقاضیان باشد. از ابتدای سال جاری تا روز ۲۹ فروردین ماه ۳۰۶ مورد آپارتمان نوساز در تهران به فروش رسیده و در همین مدت ۳۹۳ مورد آپارتمان قدیمی‌ساز (۷ تا ۱۲ سال) فروخته شده است.

مظنه قیمت خانه های نوساز و قدیمی ساز فروخته شده طی دو ماه اخیر در محله‌های مختلف شهر تهران در جدول زیر آمده است: (قیمت‌ها بر حسب تومان است)
محله متراژ نوساز قدیمی ساز(۷ تا ۱۲ سال)
مهرآباد جنوبی ۵۰ متر ۱۳۰ میلیون ۱۱۶ میلیون
تهرانپارس ۶۱ متر ۲۵۳ میلیون ۲۱۰ میلیون
حکیمیه ۶۰ متر ۲۳۴ میلیون ۱۹۲ میلیون
ولنجک ۱۱۰ متر یک میلیارد و ۱۳۶ میلیون یک میلیارد و ۴۵ میلیون
سعادت آباد ۱۱۵ متر ۹۲۸ میلیون ۶۹۰ میلیون
اختیاریه ۱۱۳ متر ۸۴۷ میلیون ۵۸۰ میلیون
پونک ۱۱۲ متر ۷۲۷ میلیون ۵۵۰ میلیون
جنت آباد ۱۱۲ متر ۵۶۵ میلیون ۴۸۲ میلیون
یوسف آباد ۱۱۰ متر ۸۸۰ میلیون ۶۸۰ میلیون
کارون ۶۵ متر ۲۲۱ میلیون ۱۵۰ میلیون
منیریه ۷۰ متر ۲۶۶ میلیون ۱۸۵ میلیون
تهران نو – شورا ۷۰ متر ۳۰۵ میلیون ۲۹۱ میلیون
آهنگ – مینایی ۵۹ متر ۲۰۴ میلیون ۱۵۳ میلیون
افسریه ۶۲ متر ۱۸۸ میلیون ۱۴۲ میلیون
تهرانسر ۷۷ متر ۲۵۳ میلیون ۱۸۷ میلیون

تمایل به خرید خانه در تهران قدیمی‌ساز نشان می‌دهد که توان متقاضیان مصرفی به قیمت این خانه‌ها نزدیک‌تر است که البته بعد از اینکه شورای پول و اعتبار در ۱۲ اسفندماه سال گذشته سقف وام خانه اولی‌ها را از ۸۰ به ۱۶۰ میلیون تومان رساند و سن بنا را از ۷ سال به ۱۵ سال افزایش داد احتمالا بازار آپارتمان‌های قدیمی‌ساز در آینده رونق بیشتری پیدا کند.

اما اگر قصد دارید خانه‌ای با قیمت کمتر از متری ۲ میلیون تومان در پایتخت بخرید باید بیشتر در محله‌های جنوب شرق، جنوب و جنوب غرب تهران به دنبال خانه‌های با قدمت ۷ سال و بالاتر بگردید. در محله‌های دامپزشکی، بریانک، مهرآباد جنوبی، آذری، گمرک، شمشیری، زنجان، سلسبیل، شبیری، هاشمی، کارون، جوادیه، یافت آباد، عبدل آباد، خلیج فارس در جنوب غرب و محله‌های خاک سفید، افسریه، مسعودیه، مشیریه، کیانشهر، آهنگ، اتابک، بی سیم، سلیمانیه، شوش، در شرق تهران می‌توان خانه‌هایی با قیمت کمتر از ۲ میلیون تومان در هر متر مربع خریداری کرد.

بنابراین گزارش در اسفندماه سال ۱۳۹۴ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۳٫۱ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۸٫۵ درصد کاهش نشان داد. هم‌چنین متوسط قیمت خانه شهر تهران در اسفندماه ۴٫۲ میلیون تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳٫۹ درصد افزایش داشت.

Check Also

استقبال سرد انبوه‌سازان از لیزینگ مسکن

لیزینگ مسکن، تنها چند روز پس از اخذ مجوز، به دلیل گران بودن وام و ...

پاسخی بگذارید