ارزانترین شهرها برای سکونت کجا هستند؟

ارزانترین

قیمت خانه

ارزانترین شهرها برای سکونت کجا هستند؟
بررسي مقايسه‌اي بازار مسكن در شهرهاي مختلف گوياي برقراري تعادل قيمت خانه در حوزه خريد و فروش مسكن در كل كشور – به غير از شهر تهران- است. دفتر اقتصادي وزارت مسكن، ۲۵ مركز استان- شهرهاي اصلي- را به لحاظ قيمت مسكن رتبه‌بندي كرده كه در اين فهرست به ترتيب تهران و اصفهان گران‌ترين و ايلام ارزان‌ترين شهر معرفي شده‌اند. متوسط قيمت هر متر مربع واحد مسكوني در كشور در نيمه سال ۸۹ با ۴ درصد افت به ۷۰۰ هزار تومان رسيد كه اين نرخ كمتر از نصف قيمت مسكن در شهر تهران گزارش شده است.

قيمت خانه در تهران دو برابر متوسط قيمت در مراكز استان‌ها

وزارت مسكن از روي داده‌هاي سامانه رهگيري معاملات املاك، مراكز استان‌ها مهم كشور –شهرهاي اصلي- را به لحاظ «قيمت خريد آپارتمان‌ مسكوني» رده‌بندي كرده است و فهرست تهيه شده حاكي از آن است كه تهران گران‌ترين شهر و ايلام ارزان‌ترين شهر براي سكونت محسوب مي‌شوند.

نتايج اين رتبه‌بندي نشان مي‌دهد شهر تهران به عنوان شهر پيشتاز در بازار مسكن، فاصله دو برابري با ساير شهرها دارد به طوري كه ميانگين ارزش معاملاتي واحد مسكوني در پايتخت متر مربعي يك ميليون و ۶۷۵ هزار تومان و در ساير شهرها بين ۵۰۰ هزار تا نهايت ۹۰۰ هزار تومان در نوسان است.

گزارش «دنياي‌اقتصاد» از فهرست اجاره آپارتمان در شهرها كه براي نيمه اول سال۸۹ محاسبه شده، همچنين حاكي است: متوسط قيمت مسكن در كل كشور به متري ۶۹۸ هزار تومان رسيده كه اين رقم در مقايسه با نيمه اول سال۸۸، حدود ۴ درصد كاهش داشته است. ميانگين قيمت آپارتمان در كل كشور طي نيمه اول سال۸۸ و نيمه دوم همان سال به ترتيب متري ۷۲۸ هزار و ۷۱۸ هزار تومان بوده است.

ارزانترین شهر

در بين ۲۵ شهر اصلي و بزرگ كشور اصفهان مقام دوم را به لحاظ گران‌ترين كلان‌شهر به خود اختصاص داده است به طوري كه ميانگين قيمت خريد هر متر مربع واحد مسكوني در شهر اصفهان ۸۸۲ هزار تومان است.

بعد از تهران و اصفهان، شهر اراك گران‌ترين شهر در بين ۲۵ شهر كشور است به طوري كه هر متر مربع واحد مسكوني در اراك را مي‌توان با ۷۸۴ هزار تومان خريداري كرد.

در فهرست ارزان‌ترين شهرها براي سكونت، ايلام مقام اول را دارد. قيمت مسكن در اين شهر متر مربعي ۴۵۴ هزار تومان است. بعد از ايلام، بيرجند – مركز استان خراسان جنوبي- دومين شهر ارزان در بازار مسكن كل كشور محسوب مي‌شود كه هر متر مربع واحد مسكوني در آن ۵۲۷ هزار تومان ارزش معاملاتي دارد.

آنچه در فهرست رده‌بندي شهرهاي كشور به لحاظ قيمت مسكن قابل توجه به نظر مي‌رسد نزديكي قيمت بين شهرها است.
در اغلب مراكز استان‌ها، قيمت مسكن در دامنه متري ۶۰۰ هزار تومان قرار دارد كه اين نشان دهنده وضعيت يكسان بازار مسكن در اغلب شهرها است.

عدم مشاهده نوسان يا فاصله شديد بين قيمت مسكن در شهرهاي اصلي كشور مي‌تواند به اين معني باشد كه تقريبا در كل كشور به غير از تهران و يكي دو كلان‌شهر ديگر، نه تنها علايمي از رشد قيمت مسكن ديده نمي‌شود، بلكه سطح قيمت نيز در حد قابل قبولي قرار دارد.

مقايسه قيمت مسكن در تهران با ساير شهرها و همچنين ارتباط زنجيره‌اي كه بين قيمت مسكن عمده شهرهاي كشور وجود دارد مي‌تواند فرضيه فوق را تاييد كند.

جدولي كه متوسط قيمت يك متر مربع آپارتمان در سطح مراكز استاني كشور در آن آمده است، مشخص مي‌كند در بيش از ۲۰ شهر كشور، قيمت مسكن طي نيمه سال۸۹ در مقايسه با مدت مشابه سال قبل از آن، روند كاهشي داشته است.

هر چند ميزان افت قيمت ناچيز بوده، اما با توجه به اينكه در تهران طي سال گذشته قيمت مسكن متناسب با نرخ تورم رشد كرد و از افت قيمت خبري نبود، كاهش قيمت ملك در كل كشور اميدواركننده است.

به گزارش دنياي اقتصاد در سال ۸۹ قيمت هر متر مربع واحد مسكوني در شهر تهران در مقايسه با سال قبل از آن ۴/۱۲ درصد افزايش پيدا كرد و به يك ميليون و ۷۰۰ هزار تومان رسيد.

خرید ویلا در شمال

Check Also

استقبال سرد انبوه‌سازان از لیزینگ مسکن

لیزینگ مسکن، تنها چند روز پس از اخذ مجوز، به دلیل گران بودن وام و ...

پاسخی بگذارید